Ke stažení:
Výsledky Cuvée 2013
Tisková zpráva Cuvée 2013
Jedenáctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 15. a 25. dubna 2013 klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh v Ostravě a Národním vinařským centrem se sídlem ve Valticích.
Akce probíhá za podpory Vinařského fondu. Čestným prezidentem a duchovním otcem jediné soutěžní přehlídky vín v Moravskoslezském kraji je guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus.
Moravští vinaři a dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku Cuvée Ostrava v šesti soutěžních kategoriích 147 soutěžních vzorků: 29 bílých vín suchých (kategorie A1), 22 bílých vín polosuchých a polosladkých (A2), 65 vín červených (B), 13 vín růžových (C), 8 vín šumivých (D) a 10 vín likérových a sladkých (E). Celkem byla do soutěže přihlášena vína 8 zemí: Česká republika (98 vín), Slovensko (16), Španělsko (13), Polsko (11), Francie (4), Itálie (3), Portugalsko (1) a Chile (1). Vína, která splnila statut soutěže, byla dne 15. dubna 2013 hodnocena v degustačním sále Národního vinařského centra na Zámku Valtice. Hodnotilo se stobodovou stupnicí a vína se ziskem 85 bodů a více mohla být oceněna zlatou medailí. Stříbrnou medailí mohla být oceněna vína mezi 82 až 84,99 body. Organizátoři se zavázali neudělit více medailí než by odpovídalo 30% z celkového počtu do soutěže přihlášených vín. Součástí komplexního hodnocení (průměrná délka 6 minut na vzorek) bylo stanovení mohutnostního a aromatického profilu každého hodnoceného vína, což slouží vinařům jako zpětná vazba lépe než prostý údaj o počtu dosažených bodů. Cuvée Ostrava je vedle Salonu vín ČR jedinou soutěží u nás, která mohutnostní a aromatické profily vín v rámci hodnocení vín stanovuje.
Kvarteto odborných komisí, ve kterých pod vedením prof. Fedora Malíka, doc. Josefa Balíka, ing. Bronislava Pavelky a paní Heleny Baker zasedli porotci z České republiky, Slovenska, Polska a Velké Británie, udělilo celkem 19 zlatých a 26 stříbrných medailí. Moravská vína byla honorována 11 zlatými a 14 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína ze Slovenska (3 zlaté, 5 stříbrných) a ze Španělska (3 zlaté, 2 stříbrné). Po 1 zlaté medaili získala vína z Itálie a Chile, 2 stříbrné medaile obdržela Francie i vinařsky exotické Polsko, 1 stříbro putuje do Portugalska.
Titul šampióna suchých bílých vín získala asambláž populárních kultivarů Chardonnay a Pálava Cuvée Elen 2012 výběr z hroznů (Ing. Pavel Krška – Palavia Vinum, Pavlov) z Mikulovské vinařské podoblasti. Šampiónem červených vín se stalo slovenské cuvée Merlotu, novošlechtění Dunaj a Alibernetu Veterlin 2011 (Elesko a.s., Bratislava). Cenu pro nejlépe hodnocené tuzemské červené víno obdrželo Bellegrado 2011 jakostní (Ing. František Zapletal, Břeclav), vyrobené z Cabernetu Sauvignon, Alibernetu a Merlotu.
Vítězem kategorie ostatních bílých vín byla kupáž Veltlínské zelené – Tramín červený 2012 pozdní sběr (Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště vinohradnické Valtice). Vítězem kategorie růžových vín se stalo Cuvée rosé 2012 moravské zemské víno (Víno Holec, Dolní Dunajovice) z odrůd Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon. Vítězem kategorie šumivých vín byl Znovín de Lux Brut 2009 (Znovín Znojmo, a.s.), cuvée Pinotu blanc a Ryzlinku vlašského. Vítězem kategorie likérových a sladkých vín se stala asambláž kultivarů Veltlínské zelené, Sauvignon, Devín a Hetera Tré Ondré 2012 (Víno-Masaryk s.r.o.) ze Slovenska. Nejlepší kolekci vín představila, stejně jako v loňském roce, valtická Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické.
Paralelně se soutěží Cuvée Ostrava byla letos již posedmé udělena zvláštní cena Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV PRIX CZ. Porotci, jimiž jsou členové FIJEV z České republiky, Slovenska a Polska, na tuto cenu nominují ty soutěžní vzorky Cuvée Ostrava, které je zaujmou pro mimořádně příznivý poměr ceny a kvality, jako výjimečný vinařský počin či jako ukazatel cesty, kterou by se vinaři měli ubírat. Laureáty roku 2013 byly polské Rose Twelve 2012 (Winnica Płochockich, Daromin) z odrůd Maréchal Foch a Rondo, spolu s italskou asambláží Merlotu a Cabernetu Sauvignon Umbria Tegolaro 2007 (Azienda Agraria Carini).
Pomyslné medaile a tituly šampiónů udělovaly v ostravském Zámku Zábřeh dne 25. dubna 2013 Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků a milovníků vín. Komise veřejnosti udělily 27 zlatých a 18 stříbrných medailí. Šampióny veřejnosti se staly asambláž bílých odrůd s převahou Rulandského bílého Cuvée 2009 moravské zemské víno (Nesyt Lake Wines, Mikulov) a chilské cuvée Cabernetu franc a Petitu Verdot Anke Blend 1 2008 Reserva (Santa Alicia / dovozce Víno Hruška s.r.o.). Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem bylo ve shodě s komisí odbornou vyhlášeno Bellegrado 2011 jakostní (Ing. František Zapletal, Břeclav). Vítězi jednotlivých kategorií byli Jurigov Ausbruch 2008 (Polnohospodárske družstvo Vajnory), růžové Lázeňské cuvée 2012 jakostní (Patria Kobylí a.s.), asambláž Svatovavřineckého a Frankovky, bílé polosuché polské známkové víno z Tramínu Jaworek Miner 2011 (Winnice Jaworek, Miękinia) a sekt na bázi Pinotu noir Charles Sealsfield Brut Klaret 2008 (Znovín Znojmo, a.s.). Nejlepší kolekci vín dle názoru veřejnosti představila Patria Kobylí, a.s.
Výsledky dosud jediné mezinárodní soutěže vín na severu Moravy byly zveřejněny 25. dubna 2013 na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh. Doprovodný program pro veřejnost zahájíl prof. Fedor Malík tradiční řízenou degustací „Slovenská vína o páté“. Současně byla za doprovodu cimbálové muziky zpřístupněna výstava vín s možností volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků kupáží, asambláží a známkových vín, ale také odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín. Doprovodný program završili Joaquín Gay de Montellá Estany (Bodegas Torre del Veguer) a Bonfill Arché Pagès (Celler Arché Pagès) a jejich „Vína z kraje Salvadora Dalího“.
Neskromným cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.